Szachy

Szachy – gra z niezwykłą tradycją, której początki sięgają pierwszych wieków naszej ery. Każdy kiedyś musiał o nich słyszeć i wydawałoby się, że są znane na wylot. Ostatnie lata przyczyniły się jednak do zupełnego odświeżenia wizerunku szachów. Otworzyły się nowe możliwości rozwoju gry, a ta stała się również... tytułem esportowym.

Do gry w szachy potrzebna są czarno-biała, 64-polowa szachownica oraz identyczny zestaw figur dla każdego zawodnika: osiem pionków, dwa skoczki, dwa gońce, dwie wieże, hetman, a także król. To właśnie ten ostatni jest najważniejszy w całej rozgrywce, gdyż cel to osaczenie króla przeciwnika i zmuszenie go tym samym do kapitulacji. Służą do tego wszystkie wymienione figury, które poruszają się po szachownicy według określonych zasad, zbijając bierki oponenta, czym ogranicza się jego pole do manewrów. Starcie rozpoczyna zawodnika poruszający białymi figurami. Wszystko wydaje się dość proste, prawda?

I w tym właśnie tkwi prawdziwa esencja szachów - względnie nieskomplikowane zasady pozwalają graczom na pokazanie pełni swoich atutów na szachownicy. 

Rozgrywka pośrednio zmusza ich do sprytnego myślenia, szukania sposobu na ubiegnięcie przeciwnika i rozczytanie jego strategii

Szachy uczą kreatywności i logiki, pomagając przy tym w rozwiązywaniu problemów czy dylematów. 

Ponadto są treningiem pamięci, gdyż należy być przygotowanym na różne warianty, mając w zanadrzu swoje przetrenowane zagrywki. 

Szachiści wyciągają wnioski z własnych błędów, rozwijając się z każdą kolejną rozegraną partią. Z czasem presja staje się jedynie czynnikiem względnym.

Ostatnie lata udowodniły, że szachy wciąż są popularną grą w kręgach młodzieżowych. Co ciekawe, mocno przyczyniła się do tego pandemia. Był to bowiem okres szczytu popularności wielu twórców internetowych związanych z szachami, którzy swoją pasją zarazili młodszych odbiorców. Ci szukali bowiem sobie nowych zajęć w okresie, kiedy czas spędzali przede wszystkim w swoich domach.

Szachowa społeczność otrzymała zastrzyk początkujących graczy, którzy chętnie oglądali transmisje czy poradniki, próbując również swoich sił w pojedynkach przez Internet, gdzie mogli mierzyć się z rywalami z całego świata. Szachy zaistniały tym samym na esportowej płaszczyźnie. Gra o wieloletniej tradycji zyskała drugą młodość. 

W Predator Games młodzi szachiści będą rywalizować na zasadach standardowych szachów szybkich - każdy zawodnik otrzyma do dyspozycji 10 minut na wykonanie swoich ruchów. Upłynięcie tego czasu przed klasycznym zakończeniem partii oznacza porażkę gracza, który przekroczył limit. Szkoła może wystawić do turnieju dwuosobową reprezentację oraz jednego rezerwowego. Drużyna zawalczy o główne nagrody, którymi są laptopy Helios 300, komputery Predator Orion 3000 i monitory Predator XB3. 

Pierwsze sezon Predator Games 2023 to miejsce dla 1024 szkół, ponad 16 tysięcy uczniów i rywalizacja o nagrody wartości ponad 3 200 000 PLN. Sponsor Generalny PKO Bank Polski oraz partnerzy turnieju: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji i Nauki, Centrum GovTech Polska, Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych, Intel, Microsoft, Media Expert, MEiN Tech oraz VULCAN wspólnie z Acer Polska zadbają o pozytywne emocje.