Jak wybierać aplikacje i gry?

APLIKOWANIE GRY, czyli kilka wskazówek, jak wybierać aplikacje i gry, by były odpowiednie dla wieku dziecka.

NOWE WYZWANIE:

W poprzednim artykule informowaliśmy o tym, że 88% respondentów badania Polish Gamers Kids w przedziale wiekowym 9-15 lat deklaruje, że aktywnie korzysta z gier wideo. Średnia wieku pierwszego kontaktu z cyfrową rzeczywistością szacowana jest wg badań NASTOLATKI 3.0 na 6 lat i 8 miesięcy, a nastolatkowie już właściwie nie wyobrażają sobie świata bez Internetu. 92,1 proc. z nich korzysta z niego na urządzeniu mobilnym, pozostając online niemal bez przerwy, niezależnie od miejsca pobytu (badania NASK, 2021) Młodzi odbiorcy w poszukiwaniu informacji, kontaktu z rówieśnikami czy rozrywki narażeni są na dostęp do treści dla ich wieku nieodpowiedni. Mogą dotrzeć do nich celowo lub przypadkiem, poprzez wyniki wyszukiwarki czy reklamy, gry lub aplikacje. Aby zminimalizować ryzyko dotarcia do treści niewłaściwych kluczowe jest zapewnienie dziecku bezpiecznego poruszania się po zasobach sieci i wyboru odpowiedniego oprogramowania. Z pomocą przychodzą narzędzia kontroli rodzicielskiej opracowane przez producentów sprzętu właśnie z myślą o tym, by ułatwić rodzicom zapewnienie ochrony małoletnim przed dostępem do treści dla nich nieodpowiednich.

GARŚĆ WIEDZY

Każda platforma, taka jak konsola stacjonarna lub przenośna oraz urządzenie typu laptop, tablet, smartfon oferuje rodzicom systemy ułatwiające zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa w środowisku cyfrowym. Umożliwiają one rodzicom ochronę prywatności dzieci i bezpieczeństwo online według różnych parametrów. Dzięki narzędziom kontroli rodzice mogą:

  • wybrać gry, w które dzieci mogą grać (na podstawie klasyfikacji PEGI),
  • kontrować i monitorować zakupy cyfrowe,
  • ograniczyć dostęp do przeglądarki internetowej przez stosowanie filtrów treści,
  • kontrolować czas, który dziecko może spędzić na graniu,
  • kontrolować poziom interakcji w Internecie (czat) i wymiany danych (wiadomości tekstowe, inne treści wygenerowane przez użytkownika).

NARZĘDZIA KONTROLI RODZICIELSKIEJ są proste w konfiguracji. Umożliwiają personalizację ustawień dla poszczególnych użytkowników, co jest bardzo pomocne, gdy z jednego urządzenia, np. konsoli, korzysta kilka osób w różnym wieku. W sekcji porady znajdziecie przekierowania do instrukcji konfigurowania systemów kontroli rodzicielskiej. Niektóre z nich wyposażone są dodatkowo w aplikację umożliwiającą zdalną opiekę nad dzieckiem podczas aktywności online, przedłużenie lub skracanie czasu korzystania z urządzenia oraz wyrażanie zgody na dostęp do aplikacji, gier i zakupów. Warto jednak pamiętać, by reguły ustawień narzędzi były uzgodnione z dzieckiem i uwzględniały jego potrzeby związane z edukacją, rozrywką i kontaktami towarzyskimi. Gry i aplikacje, z których dzieci i młodzież korzystają wspólnie, to nie tylko oprogramowanie rozrywkowe. To przede wszystkim wirtualne podwórka, miejsca spotkań, rozmów i budowania relacji społecznych młodych ludzi. Naszym zadaniem, jako rodziców, jest zapewnienie im bezpieczeństwa oraz zadbanie o to, by doświadczały tam wielu pozytywnych emocji.  

NARZĘDZIA KONTROLI RODZICIELSKIEJ:

Xbox

PlayStation:

PEGI – Pan European Games Information - to system oznaczania treści rozrywkowych, gier lub aplikacji, oznaczeniem stanowiącym rekomendację wiekową na podstawie zawartych treści.

System składa się z 5 kategorii wiekowych oraz 8 kategorii treści. Klasyfikacja wiekowa stanowi dla konsumentów, a zwłaszcza rodziców, wskazówkę niezbędną podczas wyboru i zakupu konkretnego produktu dla dziecka. Pamiętajmy bowiem, że z gier korzysta bardzo zróżnicowana grupa graczy. Zarówno dzieci, jak i dorośli, kobiety i mężczyźni grają regularnie na konsolach, komputerach czy urządzeniach mobilnych.

Kategorie wiekowe występujące w klasyfikacji PEGI:

Oznaczenia treści w klasyfikacji PEGI:

Chociaż większość gier jest odpowiednia dla graczy młodszych (45% gier jest klasyfikowana łącznie PEGI 3 i PEGI 7), są też i takie, które nadają się tylko dla osób dorosłych. Stanowią one około 16% wszystkich tytułów, co oznacza, że kupując gry dla dzieci i młodzieży, jest w czym wybierać.

WAŻNA UWAGA: Klasyfikacja PEGI informuje o tym, czy konkretna gra/aplikacja jest odpowiednia dla danego wieku. Nie uwzględnia natomiast jej poziomu trudności. I tak: gra oznaczona PEGI 3 nie zawiera treści nieodpowiednich nawet dla najmłodszych graczy, ale niekiedy może być zbyt trudna dla nich. Przy wyborze tytułu warto zatem poszukać więcej informacji na temat tytułu wybranego dla dziecka.

PORADY I ZADANIA

Znakomitym narzędziem umożliwiającym błyskawiczne sprawdzenie klasyfikacji gier i aplikacji, dostępnych zarówno w systemie dystrybucji pudełkowej, jak i cyfrowej, jest aplikacja PEGI RATINGS. Jest ona dostępna za darmo, w języku polskim, na systemy: iOS i Android. Aplikacja PEGI RATINGS pozwala graczom :

  • Przeszukać bazę danych PEGI pod kątem aktualnego ratingu gry wideo i aplikacji.
  • Filtrować wyniki według klasyfikacji, wieku oraz platformy w celu znalezienia odpowiedniej gry (np. jako prezent).
  • Zapoznać się ze szczegółową instrukcją, w jaki sposób ustawić kontrolę rodzicielską na różnych urządzeniach.
  • Otrzymać wskazówki dla rodzin na temat wspólnego grania w gry wideo. 
  • Zapoznać się ze szczegółowymi opisami na temat znaczenia kategorii wiekowych i oznaczeń treści.

Przechodząc w aplikacji do zakładki NARZĘDZIA KONTROLI RODZICIELSKIEJ warto najpierw poświęcić czas na ustalenie wspólnie reguł korzystania z gier, aplikacji i urządzeń. Pamiętajmy, że kontrola rodzicielska to przede wszystkim obecność, rozmowa i zaufanie. W tworzeniu listy zasad można poszukać inspiracji w kampanii Domowe Zasady Ekranowe FDDŚ.

W trosce o rozsądne i odpowiedzialne korzystanie z gier i aplikacji przez dzieci:

  • Pytaj w jakie gry grają i jakie treści oglądają
  • Graj z nim lub przyjrzyj się, jak to robią.
  • Zachęcaj do interaktywnych form spędzania czasu przed ekranem – tworzenia własnych streamów, modyfikacji, recenzowania itp.
  • Wyznacz limity korzystania z mediów oraz domowe strefy offline.
  • Sprawdzaj przed zakupem, czy gry i aplikacje są odpowiednie dla wieku dziecka.
  • Wspólnie ustal zasady i skonfiguruj narzędzia kontroli rodzicielskiej

Na koniec pozostawiam najważniejszą poradę, o której jako rodzice nie powinniśmy zapominać. Dzieci, jak powszechnie wiadomo, naśladują zachowania dorosłych. To naszym zadaniem jest: dać im dobry przykład, zadbać o swoją i ich higienę cyfrową, towarzyszyć im i wspierać w korzystaniu z mediów elektronicznych, dawać poczucie bezpieczeństwa i nie oceniać pochopnie, na podstawie doświadczeń nieadekwatnych do realiów życia online.

ZADANIE:

  • Poszukajcie w Internecie informacji na temat historii gier komputerowych i zastanówcie się wspólnie dlaczego gry zostały wymyślone oraz czemu je tak lubimy.
  • Jeśli to możliwe, wybierzcie się do salonu gier retro i pokażcie dzieciom swoje ulubione gry z dzieciństwa. Możecie też obejrzeć na YT film o rodzicach, którzy pokazują swoim nastoletnim dzieciom popularne gry retro, a następnie porozmawiać o tym, jak gry się zmieniły: link (napisy po polsku)

Zapraszamy też na kolejny artykuł, „Czas przegrany razem”, który pojawi się wkrótce i będzie poświęcony budowaniu relacji z dziećmi podczas wspólnej zabawy.