League of Legends

Niewiele tytułów potrafi utrzymywać się latami na fali popularności w branży esportowej, przyciągając miliony graczy i obserwatorów. Jednym z takich fenomenów zdecydowanie jest League of Legends. Gra pojawiła się w 2009 roku, a mimo to nadal należy jej się miano naczelnego przedstawiciela gatunku MOBA (multiplayer online battle arena).

Popularny LoL oferuje graczom kilka różnych trybów rozgrywki. Najbardziej klasyczny i popularny jest wariant spotkań pięciu na pięciu. Ulokowane na mapie zespoły atakują wzajemnie swoje bazy. Cel to zniszczenie Nexusa - najważniejszego budynku, rozstawionego w centrum każdego z obozów. Nie jest to jednak takie proste, gdyż dróg strzegą silne wieże, a z obu stron stale nacierają armie jednostek. Gracze kierują wybranymi przez siebie bohaterami. To właśnie oni w bezpośredni sposób mogą wpłynąć na losy bitwy między bliźniaczymi stronami, przechylając szalę inicjatywy swoimi działaniami.

Walki toczą się na trzech ścieżkach. Kluczowe jest, aby odpowiednio balansować swoimi siłami - nie pozwolić rywalowi na przedarcie się w żadnym sektorze, a jednocześnie samemu stworzyć wyłom w jego defensywie, niszcząc kolejne wieże oraz inhibitory, z których wychodzą jednostki. Temu też stale trzeba znać lokalizację swoich kolegów z drużyny i przeciwników. Nigdy nie wiadomo, kiedy rozpocznie się najważniejsza potyczka, a wtedy lepiej mieć przewagę liczebną. 

Ważną rolę odgrywa również strefa między wspomnianymi liniami zwana dżunglą. W niej gracze mogą polować na neutralne potwory, co zapewnia im dodatkowe pieniądze. Te z kolei są absolutną podstawą rozbudowy ekwipunku i składania wspomagających zestawów z przedmiotów, które wyraźnie ulepszają statystyki bohaterów. Ponadto każdy heros stale awansuje na kolejne poziomy, co pozwala mu odblokować coraz to lepsze umiejętności. W dżungli rozmieszczone są również smoki, a z czasem pojawia się tam też najsilniejszy potwór - Baron Nashor. Zgładzenie każdego z nich przez dany zespół zapewni czasowy bonus do określonych aspektów. Czasem warto więc odwrócić na moment wzrok od trzech głównych linii, skupiając się przy tym na dżungli, gdyż długofalowo odgrywa ona bardzo istotne znaczenie w całej rozgrywce.

  • Duszą League of Legends jest gra drużynowa. Liczy się zdrowy podział obowiązków i adekwatne rozstawienie na mapie. Zostawienie kolegi w potrzebie na pastwę przeciwnika może skończyć się utratą kontroli nad linią, a w efekcie porażką. Do dżungli też lepiej nie zapuszczać się w pojedynkę - same ataki na smoki czy Barona nie obejdą się bez współpracy. Każdy bohater ma inne predyspozycje i specjalizacje, dlatego trzeba je dogłębnie poznać i zrozumieć, w jaki sposób przydadzą się na polu bitwy. W połączeniu z talentami innego herosa z zespołu mogą okazać się one jeszcze bardziej efektywne. Być zawsze o krok przed przeciwnikiem – tyczy się to rozwoju postaci, budowania finansów, przepychania linii, ale też inteligentnego pozycjonowanie się w każdej ze stref.
  • League of Legends to sztuka przewidywania. Rozgrywka budzi w graczu pewne instynkty i odruchy, rozwijając jego refleks i zdolność do logicznego myślenia. Szybkie użycie określonej umiejętności w odpowiednim momencie potrafi diametralnie zmienić przebieg spotkania. 
  • Ważnym aspektem jest też komunikacja z kompanami - łatwo stracić kontrolę nad sytuacją, dlatego liczy się wymienianie informacjami na bieżąco. Stały kontakt to podstawa budowania drużynowego charakteru. Temu też LoL rozwija w graczu umiejętności interpersonalne. Zawodnik musi czuć, iż wykonuje pracę przede wszystkim dla swojej ekipy i nie działa w pojedynkę. Dlatego liczy się nie tylko indywidualna praca nad sobą, opanowywanie postaci czy zapamiętywanie pewnych mechanizmów rozgrywki, ale również nauka pracy w grupie i rozumienia własnej roli w całym, złożonym procesie.

Zespół musi funkcjonować jak dobrze naoliwiony mechanizm, aby dopiąć swego. 

W Predator Games gra jest warta świeczki, temu też warto trenować i szlifować umiejętności zespołowe. Na trzy najlepsze i najbardziej zgrane ekipy czekają laptopy Helios 300, komputery Predator Orion 3000 i monitory Predator XB3.

Pierwszy sezon Predator Games 2023 to miejsce dla 1024 szkół, ponad 16 tysięcy uczniów i rywalizacja o nagrody wartości ponad 3 200 000 PLN. Partner Generalny PKO Bank Polski oraz partnerzy turnieju: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji i Nauki, Centrum GovTech Polska, Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych, Intel, Microsoft, Media Expert, MEiN Tech oraz VULCAN wspólnie z Acer Polska zadbają o pozytywne emocje.