Praca w esporcie - Drużyna esportowa

Osobie nowej w środowisku esportowym, nie mającej z nim styczności na co dzień, może wydawać się, że stworzenie zespołu to drobnostka. Ot kilku zawodników decyduje się na wspólną grę, dogaduje na określone terminy i tak startuje ich projekt. Rzeczywiście, na bardzo amatorskim poziomie być może nawet wygląda to w ten sposób, lecz półprofesjonalne i profesjonalne drużyny  funkcjonują na zupełnie innych zasadach. 

Zawodowe drużyny esportowe przypominają w pewnym stopniu te ze sportów tradycyjnych. Tworzą je bowiem nie tylko gracze, ale również cały sztab - osoby działające za kulisami, których celem jest wycisnąć z zawodników to, co w nich najlepsze oferując im przy tym wsparcie i spore zaplecze. 

Esport to również pasja tych ludzi i dokładają swoją cegiełkę do rozwoju dyscypliny. Nie każdemu dane jest zostać profesjonalnym graczem, lecz nie oznacza to wcale, iż nie można realizować swoich esportowych marzeń na innym polu. Miejsca dla ambitnych specjalistów nie brakuje.

W miarę upływu lat i rozwoju sceny esportowej zaczęto rozumieć, że wokół profesjonalnych graczy należy stworzyć zdrowe środowisko i dbać zarówno o ich kondycję psychiczną, jak i fizyczną. Ich treningi w samej grze potrafią trwać kilka godzin. To praca na pełnych obrotach i pod sporą presją. By była efektywna należy szukać zdrowego balansu,i zadbać o inne rozwojowe ćwiczenia, poza grą, które poprawią koncentrację, refleks czy motorykę. 

W sztabie drużyny esportowej spotkamy więc oczywiście trenera, który obserwuje i trenuje drużynę na serwerze ale też trenera personalnego, psychologa, fizjoterapeutę czy dietetyka

Trener esportowy kluczem sukcesu drużyny 

Rola trenera w drużynie jest kluczowa, on sprawia, że wszystkie trybiki w drużynie się zazębiają i są dobrze naoliwione. Wprowadza dużo spokoju do rywalizacji, będąc w stanie podpowiedzieć czy poinstruować jako obserwator zmagań. Trenerami często zostają emerytowani zawodnicy, wobec czego mogą oni wykorzystać swoje wieloletnie doświadczenie w nowej roli, czuwając nad młodszymi podopiecznymi. Trenerzy często współpracują również z zespołowymi analitykami, których z kolei zadaniem jest badanie konkurentów i wyciąganie wniosków z ich gry, co należy do istotnych aspektów przygotowań przedmeczowych.

Poukładane myśli z psychologiem 

 

Umiejętność pracy zespołowej oraz opanowanie przekłada się na wyniki graczy, jednak są momenty bardzo stresujące i porażki. W takich chwilach kluczową rolę dogrywa psycholog esportowy, który pomaga zawodnikom współpracować i radzić sobie ze złymi emocjami. Wbrew pozorom kariera esportowca nie jest usłana różami - częste wyjazdy na turnieje czy obozy oznaczają rozłąkę z rodziną i przyjaciółmi. Te wyrzeczenia są ceną drogi na szczyt. Wielu zawodników wspomina o swoich kłopotach, wypaleniu zawodowym, a nawet depresji. Każdy może kiedyś trafić na dołek w swojej karierze i dlatego praca z psychologiem jest tu tak istotna. Silny z zewnątrz zespół w rzeczywistości może być bardzo niestabilny od środka. Ważne też, aby trzymać nerwy na wodzy nawet po najboleśniejszych porażkach. Te potrafią wyprowadzić z równowagi, ale każde potknięcie trzeba przekuć w coś korzystnego. Inaczej toksyczna atmosfera się nasila, a to może prowadzić do rozłamów w ekipie.  Dowodem owocnej współpracy z psychologiem jest chociażby Astralis w Counter-Strike’u. Duńczycy w 2018 roku mieli duże problemy na skutek niespodziewanego odejścia jednego z zawodników. Zatrudnienie psychologa w zespole pomogło im ustabilizować sytuację, po czym skład zdobył aż trzy tytuły najważniejszego cyklu w CS:GO - Majora. 


Esport i sport to dobrana para 

Świetną formą odreagowywania i łagodzenia napięcia po rozgrywce są siłownia oraz trening fizyczny. Odpowiednio dobrane ćwiczenia poprawiają też motorykę i pomagają w koncentracji. Dlatego kluczowe jest, aby esport łączyć ze sportem. Efekty treningów to zawsze dodatkowa motywacja do dalszej pracy i poprawy własnych wyników. Obecność trenera personalnego w sztabie esportowego zespołu przestaje zaskakiwać. Grupowe treningi pozwalają zacieśnić więzi w zespole i spędzić aktywnie czas poza klasyczną rozgrywką. Do tego w zespołach często pojawiają się masażyści czy fizjoterapeuci. Gracze są narażeni na urazy chociażby nadgarstków, które mogą wyeliminować ich z rywalizacji tak jak kontuzje sportowców tradycyjnych. 

Odżywianie ma istotny wpływ na pracę mózgu 

Organizacje dbają również o zdrowe odżywianie swoich podopiecznych. Wiele godzin spędzonych przy komputerze trzeba balansować dobrą dietą i wspomnianym wysiłkiem. Obrazek niedbającego o siebie, otyłego gracza to już stereotyp. Dietetyk wie jaka dieta wpływa na koncentracje, prawidłową pracę mięśni czy mózgu, mają też dokładne analizy sylwetek wszystkich zawodników i dbają by dostarczyć im niezbędnych składników odżywczych. 

Za sukcesem kilku zawodników stoi więc nierzadko wielosegmentowy sztab - zaplecze zespołu, które pracuje jak dobrze naoliwiona maszyna. Każdy zna swoje obowiązki i dba o komfort graczy, pomagając im w odpowiednim zakresie. Esport przeszedł pod tym względem długą drogę i ewoluował latami, aby wypracować konkluzje w kwestii odpowiedniej budowy zespołu. Jego profesjonalizacja nastąpiła już kilka lat temu dając szansę wielu ludziom na pracę w ukochanej branży nie mając przy tym predyspozycji do bycia graczem. 

 

Z kolei rozgrywki Predator Games 2023, których Sponsorem Generalnym jest PKO Bank Polski to szansa dla młodzieży szkolnej, by móc już na wczesnym etapie fascynacji esportem sprawdzić czy mają predyspozycje do bycia zawodowym graczem czy może będą szukać innej drogi w tej branży. 

 

Już wkrótce pojawi się kolejny artykuł z cyklu Praca w esporcie poświęcony całemu ekosystemowi rozgrywek.