Nowy artykuł w sekcji Dla rodzica - Walka z czasem

Rola rodziców w wypracowaniu odpowiednich wzorców korzystania z mediów jest nieoceniona. Pamiętajmy, że młodsze dzieci w sposób bezpośredni naśladują zachowania osób dorosłych i to na nas spoczywa odpowiedzialność za dawanie właściwego przykładu.

Kontrola rodzicielska i limitowanie czasu spędzanego przed szklanym ekranem spoczywa na barkach rodziców. Często, w natłoku codziennych zajęć nie dostrzegamy jak długo nasze dzieci korzystają z urządzeń elektronicznych i mogą zostać zaburzone proporcje pomiędzy czasem przeznaczonym na naukę czy aktywność fizyczną.  

Wg. raportu NASTOLATKI 3.0, średnia wieku pierwszego kontaktu z cyfrową rzeczywistością szacowana jest na 6 lat i 8 miesięcy, a nastolatkowie nie wyobrażają sobie świata bez Internetu. Ponad 92% młodych ludzi pozostaje non stop online (badania NASK, 2021) Rodzice, obserwując to zjawisko mają coraz więcej wątpliwości i pytań, od kiedy należy pozwalać dzieciom na korzystanie z mediów interaktywnych i jak zapewnić im ochronę. Tu dylematy zaczynają się jeszcze większe. Kwestią podstawową nie jest bowiem czas poświęcony na rozrywki ekranowe, ale forma podejmowanych aktywności. Nie ma w tej dziedzinie żadnych uniwersalnych wytycznych. By przybliżyć tę problematykę oraz pokazać, jakimi narzędziami mogą posługiwać się współcześni rodzice - zapraszamy do lektury nowego materiału edukacyjnego w sekcji Dla rodzica - Walka z czasem