Jak przygotować transmisję esportową?

W esporcie, jak i w sportach tradycyjnych, najważniejsze są emocje. Trzymające w napięciu, wyrównane starcie potrafi być jak pyszne danie serwowane w klasowej restauracji. Fani esportu zawsze są głodni takich wrażeń.

Komentator ma za zadanie jak najlepiej zaprezentować ten apetyczny talerz - oprawić transmisję ciekawym komentarzem, jeszcze bardziej podgrzewając atmosferę. Przy tym wszystkim może on wskazać widzowi aspekty rozgrywki, których na pierwszy rzut oka ten nie zobaczył. Dobry esportowy komentator zaraża innych swoją pasją i świetnie orientuje się w tytule, który jest jego konikiem.

W ramach Predator Games szansę wykazania się otrzymają nie tylko młodzi, aspirujący esportowcy, ale również i komentatorzy. Nie każdemu przecież musi zależeć na bezpośredniej rywalizacji - delektowanie się rozgrywką z boku, uatrakcyjniając show innym swoim głosem to również świetna zabawa. Dlatego też fani szachów, League of Legends, Rocket League oraz Fortnite’a - bowiem te gry są uwzględnione w tegorocznym Predator Games - mogą sprawdzić się przed mikrofonem.

Przeprowadzenie transmisji na żywo wraz z komentarzem nie należy do specjalnie trudnych zadań, a przynajmniej od strony technicznej. Darmowych programów do streamowania nie brakuje - najpopularniejszym jest w tym przypadku OBS. Korzysta z niego większość twórców internetowych. Instalator można pobrać chociażby z tej strony. Po zainstalowaniu OBS’a w zasadzie wszystko inne pozostaje do dyspozycji użytkownika. Może on tworzyć różne sceny - na główną część transmisji, segment pogadankowy czy też zwykłą poczekalnię na czas przed rozpoczęciem zmagań. Najważniejszy będzie rzecz jasna panel z samą rozgrywką - wystarczy stworzyć nową scenę, przypisać do niej źródło transmisji obrazu i voilà - program sam pokaże, jak dokładnie wygląda podgląd steama z perspektywy widza. 

Do wszystkiego dostępne są również różne, rozbudowane opcje. Dodanie własnego motywu, powiadomień, kamerki czy elementów estetycznych to żaden problem. Warto też kontrolnie sprawdzić ustawienia głośności, podpięty mikrofon i kamerkę. Program automatycznie powinien dobrać najlepsze opcje, ale przezorny zawsze ubezpieczony. Po uporządkowaniu tych aspektów, zostaje jedynie podpiąć kanał z serwisu, na którym chce się transmitować np. Twitchu i YouTube. Poza opcją streamowania OBS daje również możliwość zwykłego nagrania filmu bez internetowej publiczności.

Możliwość transmitowania rozgrywek Predator Games będzie ogólnodostępna. Aspirujący komentatorzy dostaną również szansę dalszego rozwoju. Próbki swoich umiejętności będą mogli przesłać w ramach naboru do Akademii Casterów - inicjatywy mającej na celu pomóc im w rozpoczęciu komentatorskich karier w esportowej branży. Sporty elektroniczne stoją nie tylko graczami, ale również żyjącymi grami pasjonatami, którzy chcą brać aktywny udział w rozwoju esportowej sceny.